Čeká vás víkendové pečení? Inspirujte se recepty, které zaujaly na degustačním posezení. Domácí kuchaři tentokrát v Komunitním centru Klementinka hodnotili vánoční cukroví.
Mezi osmi soutěžícími nakonec v tajném hlasování zvítězila Jaroslava Živná s takzvanými opilými švestkami. “Nejdůležitější pro výsledek je dlouhé naložení sušených švestek do rumu,” smála se Živná. Její recept na nepečenou šťavnatou a voňavou dobrotu s pistáciemi a hořkou čokoládou najdete níže.
Stejně tak si tam můžete přečíst, jak vytvořit i druhé nejlepší cukroví, totiž rumové řezy Hany Růžičkové. Na ty je potřeba upéct placky, vytvořit krém a vrstvit společně s piškotami namočenými v rumu. “Nakonec se řezy musí zatížit, položila jsem na ně plech se dvěma kily cukru a nechala odležet čtyři dny,” popsala Růžičková.
Na třetím až čtvrtém místě skončila společně Vladimíra Berná, která na ochutnávání nedonesla jeden druh, ale rovnou celý svůj napečený vánoční sortiment, a Josef Tippan s mandlovými placičkami. I jeho recept, který komentoval slovy, že v jednoduchosti je krása, najdete na této stránce úplně dole.
Autorka nejlepšího vánočního cukroví Jaroslava Živná získala titul zlatých cukrových ručiček, diplom a balíček s drobnou odměnou, tentokrát v něm byla vedle medu z Klementinky také stylová plechovka se zrnkovou kávou.
“Pokud máte rádi dobré kafe, tuhle speciálně namíchanou a v Boleslavi praženou směs si budete moci už brzy koupit v infocentru. Doufám, že vám bude chutnat!” uvedl náměstek Marek, který zrod této novinky inicioval.
V závěru akce došlo ještě na jedno překvapení. Koordinátorka Klementinky totiž představila historicky první medovinu připravenou díky úlům na zahradě Klementinky. “Po našich včelařích, kteří zlatavý mok nedávno pod vedením Martina Weisse stočili, byli účastníci degustace prvními, kdo dobrotu vonící po hřebíčku, badyánu a skořici mohli ochutnat. A je to opravdová specialita, půllitrových lahví je totiž jen pětapadesát a poslouží k propagaci města,” vysvětlila koordinátorka Klementinky Hana Kružíková s tím, že šance ochutnat ale přeci jen ještě bude.
“Jednu z lahví si odnese nejlepší maska na masopustním karnevalu na Čajích o čtvrté 4. března v Plzeňském Šenku a těšit se určitě mohou i vítězové podzimních Sportovních her seniorů,” dodala Kružíková.
/foto Zdeněk Kolín/
OPILÉ ŠVESTKY – recept Jaroslavy Živné – 1. místo
Suroviny:
500 g sušených švestek
500 ml rumu
200 g horké čokolády
50 g loupaných pistácií
hrst nasekaných pistácii
Postup:
Švestky nasypeme do skleněné nádoby a zalijeme rumem. Necháme odležet alespoň 3 dny, ideálně týden, dva. Poté je necháme okapat od rumu a do každé švestky vložíme pistácii. Ve vodní lázni rozpustíme čokoládu a celé švestky v ní obalíme. Dáme na prkénko s pečicím papírem, posypeme nasekanými pistáciemi a necháme v lednici ztuhnout.
RUMOVÉ ŘEZY – recept Hany Růžičkové – 2. místo
Suroviny na placky:
30 dkg hladké mouky
15 dkg pudrového cukru
15 dkg másla
3 žloutky
1/2 sáčku prášku do pečiva
1 lžíce kakaa
6 lžic mléka
Suroviny na krém:
2 vejce
20 dkg pudrového cukru
1 lžíce škrobu
1 celé máslo
plus piškoty a rum
Postup:
Upéct dvě placky. Na páře třít vejce a cukr a škrob do husté hmoty, tu rozšlehat ve studeném másle. Namáčet piškoty do rumu. Jeden plát těsta, na něj dát krém, navrch piškoty a znovu plát placky. Zatížit a nechat asi čtyři dny odležet. Navrch ozdobit čokoládovou polevou.
MANDLOVÉ PLACIČKY – recept Josefa Tippana – 3. až 4. místo
Suroviny:
200 gramů hořké čokolády
140 gramů stoprocentního ztuženého tuku
100 gramů mandlové moučky
Postup:
Ve vodní lázni rozpustíme tuk, přidáme čokoládu a moučku. Hmotu dáváme lžičkou na pečicí papír. Ozdobíme kandovaným ovocem nebo mandlemi. Necháme zatuhnout v lednici.